Forum Nadnarwianka Pułtusk Strona Główna

Nadnarwianka Pułtusk
Forum Kibiców
 

Podsumowanie okresu letniego Orange Ekstraklasy

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Nadnarwianka Pułtusk Strona Główna -> Kosz
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
brachu
Forumowy wyjadacz



Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 261
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 19:06, 23 Lip 2007    Temat postu: Podsumowanie okresu letniego Orange Ekstraklasy

Podsumowanie okresu letniego i próba analizy nadchodzących rozgrywek Orange Ekstraklasy

Do startu sezonu 2007/2008 pozostał już tylko tydzień. Atmosfera więc staje się coraz bardziej gorąca. Zwłaszcza, ze nadal nie wiemy ile drużyn zagra i jakie to będą. W ostatniej chwili uchyliła się szansa na powrót zdegradowanych karnie teamów z Gdynii i Łęcznej. Ważą się losy Ruchu Chorzów, Wisły Płock i Polonii Bytom. Można powiedzieć, że w naszej lidze jest ciekawie jak nigdy \:\) . Myślę, że siedem dni przed stratem naszej ligi warto podsumować poczynania poszczególnych drużyn. Zajmiejmy się tym co każdy kibic (typer) lubi czyli szansami poszczególnych ekip ligowych. Zaczynajmy więc:

1. Zagłębie Lubin (Mistrz Polski 2007)
Miejsce rozgrywania meczów: Lubin
Trener: Czesław Michniewicz
Transfery z klubu, do klubu:
Do klubu --> Aleksander Ptak (Groclin Grodzisk), Tiago Gomes (wypożyczenie z Benfiki Lizbona), Michał Goliński (Groclin Grodzisk), Piotr Włodarczyk (Legia Warszawa) i Andre Nunes.
Z klubu <-- Łukasz Piszczek (powrót do Herthy Berlin).

Co piszczy w klubowej trawie:
Zespół Zagłębia Lubin dość nie spodziewanie sięgnął po tytuł mistrza Polski w 2007 roku. Cel jaki postawił zarząd klubu trenerowi Czesławiowi Michniewiczowi został zrealizowany w jeden rok a szkoleniowiec miał na to, aż trzy lata. Ekipa popularnych "Miedziowych" grała bardzo dobrze w poprzednich rozgrywkach. Stąd też wziął się wielki sukces i ponowna koronacja po szesnastu latach. Pozytywnym zaskoczeniem jeśli chodzi o Zagłębie Lubin jest polityka klubu, która ma na celu zbudowanie silnej drużyny, która co roku będzie walczyła o mistrza Polski. Plusy już widzimy w tym okieńku letnim. Do klubu zostali zakupieni piłkarzy z dużym potencjałem (Tiago Gomes czy Andre Nunes), oczywiście sprowadzono także uznane naziwska na polskiej giełdzie transferowej (Michał Goliński, Piotr Włodarczyk). Widzimy, że Zagłębie Lubin nie poszło drogą poprzednich mistrzów Polski tj: Wisła Kraków, Legia Warszawa czy Polonia Warszawa. Zespół został wzmocniony w porównaniu z poprezdnim sezonem. Trener Czesław Michniewicz ma teraz większe pole manewru przy okazji kolejnych meczów Orange Ekstraklasy.
Szanse:
Oczywiście klub będzie chciał obronić tytuł mistrza Polski. Uważam, że mają na to papiery. Miejsce (1-3) jest w ich zasięgu. Oczywiście martwi mnie jedna rzecz jeśli Prokuratura we Wrocławiu przedstawi Zagłębiu dowody na kupowanie meczów w drugiej lidze to zespół może mieć duże wahania formy. Widzieliśmy po Arce Gdynia jak wiadomość o degradacji wpłyneła na piłkarzy. Przegrana (0:6) z ZAgłębie Lubin jest tylko na to najlepszym dowodem. Miejmy nadzieję, że "aferę korupcyjną" mamy już poza sobą a Zagłębie Lubin będzie wiodącą siłą naszej ligi.

2. PGE GKS Bełchatów (wicemistrz Polski)
Miejsce rozgrywania meczów: Bełchatów
Trener: Orest Lenczyk
Transfery z klubu, do klubu:
Do klubu --> Maciej Stolarczyk (Wisła Kraków), Patryk Rachwał (Wisła Płock), Alexander Sanchez i Alexander Zegarra (Ameryka Południowa), Artur Chałas (Hetman Zamość), kupiono także kilku młodych piłkarzy choćby z SMS-u Łódź. Jednak ich występy w ekstraklasie są mało prawdopodbne. Prędzej dostaną szansę wykazania się w "Młodej Ekstraklasie".
Z klubu <-- Bartosz Hinc, Rafał Boguski (Wisła Kraków), Jacek Kuranty i Marcin Truszkowski.

Co piszczy w klubowej trawie:
GKS Bełchatów w ubiegłym sezonie ligowym odnisół swój największy sukces w histroii 30 letnej tej górnicznej drużyny. Awans do pucharów dla tego małego łódzkiego miasta był spełnieniem marzeń. Jednak mogło być o wiele lepiej. Do przedostatniej kolejki to GKS Bełchatów był na pierwszym miejscu. Jednak wpadki z Koroną Kielce (3:5) czy Wisłą Kraków (0:2) kosztowały mistrzostwo Polski. Przegraną odebrano z wielkim bólem, ale nie robiono z tego wielkie tragedii greckiej. Drużyna dzięki swojej świetnej postawie pozyskała możnych sponsorów (PGE) i dzięki temu ma budżet na poziomie 40 milionów złoty. Jest to najwyższy budżet w Orange Ekstraklasie od kilku lat. Pomimo tak wysokiego budżet nie zrezygnowano z przetartego dobrze szlaku. Drużyna jest systematycznie wzmacniana i budowana u podstaw. Warto zwrócić uwagę na podpisanie współpracy z SMS Łódź. Ta kuźnia talentów dała nam takich piłkarzy jak choćby Paweł Golański (dziś Steaua Bukareszt). Widzimy, że GKS Bełchatów wyrasta nam na modelowy klub od, którego mogą uczyć się inne ligowe ekipy. Jeśli chodzi o transfery to trener Orest Lenczyk miał trenerskie nosa. Pozyskanie Macieja Stolarczyka z Wisły Kraków było strzałem w dziesiątkę. Już wczroaj piłkarz pokazał się z bardzo dobrej strony przy okazji meczu Pucharu UEFA z Ameri Tibilisi. Także podobno trzeba zwrócić uwagę na pozyskanych: Sancheza i Zegarra, którzy mogą być kolejnym odkrryciem jak Carlo Costly.
Szanse:
Wydaje się, że głównym faworytem w tym sezonie do tytułu będzie GKS Bełchatów. W zeszłym sezonie ligowym pokazali kawał dobrego futbolu a wygrane z Wisłą Kraków, Legią Warszawa, Koroną Kielce czy Zagłębiem Lubin pokazują, że GKS ma szansę ma bycie wiodącą siłą w naszej lidze. Wielkim plusem jest zostanie Oresta Lenczyka, która ma wizję budowania tej drużyny. Jak dla mnie głównym faworyt tego sezonu.


3. Legia Warszawa
Miejsce rozgrywania meczów: Warszawa, ulica Łazienkowska
Trener: Jan Urban
Transfer z klubu, do klubu:
Do klubu -->Wojciech Skaba (Odra Wodzisław), Błazej Augustyn (Bolton Wanderers), Inaki Astiz Ventrua (rezerwy Osasuny Pampeluna), Jakub Wawrzyniak (Widzew Łódź), Jakub Rzeźniczak (powrót z Widzewa Łódź), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Martins Ekwueme (Polonia Warszawa), Takesure Chinyama (Groclin Grodzisk).
Z klubu <-- Mamadou Balde (powrót do Girondins Bordeaux), Grzegorz Bronowicki (Cvena Zvezda Belgrad), Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn), Hugo, Dawid Janczyk (CSKA Moskwa), Łukasz Surma (Maccabi Hajfa) i Piotr Włodarczyk (Zagłębie Lubin).

Co piszczy w klubowej trawie:
Kiedyś Legia Warszawa była wielkim klubem do, którego zawodnicy przychodzili z wielką chęcią. Kiedyś grali tu tacy tuzi jak choćby Kazio Deyna czy Lucjan Brychczy. Kiedyś Legia potrafiła zawojować całą Europą. Kiedyś, no właśnie kiedyś. Dzisiaj drużyna LEgii Warszawa nie zalicza się już nawet do czołowych faworytów ligi. Wiele złego wydarzyło się w Warszawie w ostatnich latach i dzisiaj odbija się to na drużynie. Przede wszystkim mam tutaj na myśli nie przemyślane transfery czy też złą atmosferę w szatni. Dzisiaj wilu piłkarzy traktuje Legię jako trampoline do dlaszej kariery (najczęściej zagranicą). Niestety ostatnie wydarzenia na Litwie musiały się odbić na drużynie i tak się stało. Po tym feralnym meczu z Vetrą Wilno zespół opuścił Grzegorz Bronowicki a w kolejce już czeka Miroslav Radović (wybrany przez kibiców najlepszym graczem poprzedniego sezonu). Także głowny udziałowiec Legii - grupa ITI przykręciła kurek. LEgia na trasferach Fabiańskiego, Janczyka, Surmy i Włodarczyka zarobiła bardzo dużo milionów euro. Jednak klub nie zamierza już nikogo kupować do drużyny prócz wcześniej przez zemnie wspomnianych piłkarzy. Sytuacja i atmosfera w Warszawie jeszcze długo będzie taka sobie to może przełożyć się na wyniki ekipy trenera Urabana, która gra fatalnie. Przegrana po pierwszej połowie ze średnią druzyną litewską - Vetrą Wilno jest tylko na to najlepszym dowodem.
Szanse:
Obawiam się, że zbliżający się sezon piłkarski może tylko potwierdzić, że Legia Warszawa jest mocnym średniakiem naszej ligi. Miejsce (3-6) wydaje się optymalnym rozwiązaniem.

4. Cracovia Kraków
Miejsce rozgrywania meczów: Kraków, ulica Kałuży
Trener: dr. Stefan Majewski
Transfer z klubu, do klubu:
Do klubu --> Przemysław Kulig (Górnik Łęczna), KAmil Witkowski (Górnik Polkowice), Jakub Kaszuba (Bałtyk Gdynia nie wiadomo czy transfer juz sotał zrobiony), Konrad Cebula i Michał Suchan (powrót z wypozyczenia).
Z klubu <-- Piotr Bania (Wisła Płock), Marek Baster, Piotr Giza (?).

Co piszczy w klubowej trawie:
Cracovia to taka dziwna Polska drużyna. Niby się nie wzmacnia niby nie ma pieniądzy a ciągle jest sukces. Ostatnio było wysokie czwarte miejsce. Jednak wydaje mi się, że może być cięzko powtórzyć ubiegło roczny sukces. W zespole brakuje konkretnych wzmocnień a pozyskani gracze jak Kulig czy Witkowski nie powalają na kolana. Dużo będzie zależało od Stefana Majewskiego, który widać, że tworzy swoją drużynę. Potwierdza nam to choćby próby pozbycia się Piotrka Gizay, który nie pasuje do systemu gry Majewskiego. Z resztą mamy duże obawy czy przypadkiem słabsza seria nie wpłynie na fatalną atmosferę w drużynie. Stefan Majewski jest znany ze swojego ciężkiego charakteru i może dojść do konfliktów wewnątrz zespołu. Warto także wspomnieć, że w pierwszych meczach sezonu na własnym stadionie Cracovia zagra bez kibiców.
Szanse:
Cracovia Kraków po powrocie do ekstraklasy dała się poznać jako mocna drużyna środka. Uważam, że tam jest miejsce tej ekipy dlatego lokata (7-10) nie będzie zła. Sukcesem będzie miejsce 6 dla "Pasów".

5. Groclin Grodzisk Wielkopolski
Miejsce rozgrywania meczów: Grodzisk Wielkopolski
Trener: Jacek Zieliński
Transfery z klubu, do klubu:
Do klubu --> Batata (Pogoń Szczecin), Petr Babić, Mariusz Muszalik, Bartosz Ślusarski (powrót z Portugalii),
Z klubu <-- Piotr Świerczewski (Korona Kielce), Michał Goliński (Zagłębie Lubin) i Aleksander Ptak (Zagłębie Lubin) i Takesure Chinyama (Legia Warszawa).

Co piszczy w klubowej trawie:
Dla Groclinu sezon 2007/2008 nie był zbyt udany jeśli chodzi o rozgrywki ligowe. Podopieczni Macieja Skorży remisowali na potegę spotkania. Dopiero końcówka ligi w wykonaniu Grodziszczan była piorunująca. Wygrany Puchar Polski i Puchar Ekstraklasy pokazały po raz kolejny, że dla Groclinu najważniejsze są rozgrywki pucharowe. Dzięki wygraniu Pucharu Polski zespół występuje w Pucharze UEFA a przecież taki cel co roku wyznacza prezes Zbigniew Drzymała. Podobny założenia będą w tym sezonie. Jednak zespół został bardzo osłabiony podczas przerwy letniej. Odejście Piotrka Świerczewskiego i Michała Golińskiego rozbiło środek pomocy. Było to bardzo dobrze widoczne w meczu Pucharu UEFA z MKT Araz Imiszli. Wystwienie w środku Muszalika i Jodłowca było złym pomysłem. Wspomniana dwójka nie radziła sobie a Azerami. Doperio zmiana na Majewskiego i bardzo aktywnego Piechniaka rozruszała drużynę Groclinu. Miejmy nadzieję, że trener Zieliński wyciągnie odpowiednie wnioski z tego pierwsze testu i postawi na Majewskiego i Piechniaka w kolejnych meczach. Także przy okazji nie możemy zapomnieć o stracie Chinyamy ten zawodnik pokazał się z bardzo dobrej strony w końcówce sezonu. Zwłaszcza imponował formą w finałe Pucharu Polski. Jego brak może zrekompensować przyjście Ślusarskiego, które zdobył cenne doświadczenie w Leirii.
Szanse:
Groclin Grodzisk będzie znowu szukał miejsca w europejskich pucharach. Być może znowu postawią zdecydowanie na Puchar Polski bo jeśli chodzi o ligę to nie daje im większych szans. Są lepsze i potężniejsze drużyny. Miejsce (6-10) to optymalna siła tej drużyny w nadchodących rozgrywkach Orange Ekstraklasy.

6. Lech Poznań
Miejsce rozgrywania meczów: Poznań, ul. Bługarska (stadion ME 2012)
Trener: Franciszek Smuda
Transfery z klubu, do klubu:
Do klubu --> Emilian Dolha (Wisła Kraków), Marcin Dymkowski (Odra Wodzisław), Florian (Sandecja Nowy Sącz), Rengifo (Ameryka Południowa).
Z klubu <-- Marcin Drzymont (powrót z wypożyczenia do Korony Kielce), Zbigniew Zakrzewski (FC Sion), Paweł Linka (wypożyczenie Odra Wodzisław?).

Co piszczy w klubowej trawie:
Pomimo wielkich celów w poprzednim sezonie Lech wypadł blado. Szóste miejsce na koniec rozgrywek osiągał nie tak dawno temu nawet trener Czesław Michniewicz a miał gorszą kadrę i mniej pieniądzy niż Franciszek Smuda. Popularny "Franz" w tym sezonie będzie musiał udowdnić swoim włodarzą a także kibicą, że nowego LEcha Poznań stać na wielkie rzeczy. Zespół w końcówce ligi pokazał się z bardzo dobrej strony i niczym rozpędzona "Lokomotywa" powalał kolejnych przeciwników. Bohaterami tamtych meczów był Piotrek Reiss i Zbigniew Zakrzewski. Ta dwójka strzworzyła wspaniałą parę zawodników, którzy cały czas uzupełniali się. Jeden strzelał a drugi asystował. Praktycznie rozumieli się bez słow. Niestety Zbigniewa Zakrzewskiego już nie ma w klubie z Bługarskiej. Może być to spora strata. Jesli chodzi o zyski to cieszy pozyskanie Emiliana Dolhy, który aktualnie jest najlepszy goalkeeperem w naszym kraju. Także dobrym posunięciem jest ściągniecie Dymkowskiego, który swoim cennym doświadczeniem nabytym w Odrze Wodzisław może dobrze pokierować obroną z Bartoszem Bosacki. Tajemnicą pozostają możliwości Rengifo. Podobno zawodnik jest bardzo dobry. Zobaczymy czy pójdzie w ślady Henry'iego Quinterosa i stanie się czołową postacią LEcha.
Szanse:
Lech Poznań może stać się "czarnym koniem" rozgrywek. Potencjał w tym zespole jest duży. Jednak widzę jeden a może i duży problem. Jest nim oczywiście blok defensywny. Pozyskanie Dymkowskiego to za mała. Trener Franciszek Smuda w ostatnim czasie testował kilku zagranicznych piłkarzy, ale nie sprawdzili się. Lech musi poczynić w tej formacji wzmocnienia bo może znowu dojść do sytuacji, że jak przydarzą się kontuzje to zabraknie odpowiedniego gracza do tej newralgicznej pozycji. Miejsce (2-5) bardzo realne. Moim zdaniem na mistrzostwo jeszcze nie jest czas. W przyszym sezonie jeśli praca Franciszka Smudy będzie kontynuowana to zespół może być głownym kadydatem do tytułu.

7. KoronaKielce
Miejsce rozgrywania meczów: Kielce
Trener: Jacek Zieliński
Transfery z klubu, do klubu:
Do klubu --> Edi Andradina (Pogoń Szczecin), Piotr Świerczewski (Groclin Grodzisk), Marcin Drzymont (powrót z Lecha Poznań), Piotr Celeban (Pogoń Szczecin), Ceazry Wilk (ŁKS).
Z klubu <-- Paweł Golański (Steaua Bukareszt), Piotr Bagnicki, Przemysław Cichoń, Michał Trzeciakiewicz, Łukasz Załuska, Marek Szyndrowski. Pozostali wymienini zawodnicy zostali wystawieni na sprzedaż lub sprezdani.

Co piszczy w klubowej trawie:
Korona Kielce w zeszłym sezonie mogła mieć wszystko. Trzecie miejsce w lidze, Puchar Polski i Puchar Ekstraklasy. Niestety gra na trzech frontach dała bardzo zły skutek w postaci bodajże siedmiu porażek z rzędu. Przegrali wszystko ligę (dopiero 7 lokata), Puchar Polski (wygrana Groclinu Grodzisk) i nawet Puchar Ekstraklasy. Problem jaki dopadł tą drużynę to konflikt wewnątrz zespołu i oczywiście kontuzję. Preze Krzysztof Klicki postarał się aby drużyna zmieniła oblicze w nadchodzących rozgrwykach. Pozyskano uznane nazwiska jak Świerczewski czy Edi, któzy mają swoim doświadczeniem pomóc młodszym piłkarzom. Oczywiście prócz "starych wyjadaczy" mamy także w kadrze młodych i utalentowanych jak Wilk czy Celeban. Zobaczymy czy ta mieszanka plus Jacek Zieliński da efekt. Chodzą słuchy, że rzeczywiście zespól gra coraz lepiej. Dowodem na to może być pokonanie (2:1) na obozie przygotowawczym Levskiego Sofia. Korona Kielce pokonała mistrza Bułgarii i uczestnika ubiegłorocznej Ligi Mistrzów. Czyżby była by to dobra wróżba przed sezonem. Zobaczymy to na pewno w nadchodzących kolejkach ligowych.
Szanse:
Sam jestem ciekawy jak Korona Kielce zaprezentuje się w tym sezonie. Zespół jest bardzo dobrze poukładany i ma praktycznie wszystko. Świetny stadion, wspaniała bazę trenigową czy wiernych kibiców. Głownym problemem tej jedenastki był brak szerokiej kadry. Jesli ktoś wypadał z drużyny był wielki problem z załataniem po nim dziury. Wydaje się, że w tym sezonie będzie wreszcie n ormalnie. Miejsce (2-6) jak najbardziej realne. Dużo zależy jak ekipą "Złocisto-Krwistych" pokieruje Jacek Zieliński. Pokazał on już w Legii, że potrafi wygrywać z środkiem ligi i słabeuszami. Jednak zabrakło szczęścia w meczach z tuzami naszej ligi. Być może magia Kielc zmieni to wszystko i pod koniec sezonu zobaczymy fanów świętujących sukces na Sienkiewicza. Jak byłem pierwszy raz w Kielcach to mówiłem: "zobaczycie tutaj nie długo Korona będzie fetowała mistrzostwo Polski". Co prawda do tego celu nadal jest daleko, ale puchary w tym roku mocno relane.

8. Wisła Kraków
Miejsce rozgrywania meczów: Kraków, ulica Reymonta (stadion rezerwowy ME 2012)
Trener: Maciej Skorża
Transfery z klubu, do klubu:
Do klubu --> Andrzej Niedzielan (NEC Nijmegen), Kamil Kosowski (Chievo Werona), Tomas Jirsak (Teplice), Rafał Boguski (powrót z PGE GKS Bełchatów), Mariusz Magiera (powrót z ŁKS), Piotr Ćwielong (Ruch Chorzów).
Z klubu <-- Emilian Dolha (Lech Poznań), Maciej Stolarczyk (PGE GKS Bełchatów), Jakbu Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Nicola Mijailović (wreszcie out?, rezerwy), Hristu Chiacu(?), Konrad Gołoś (Górnik Zabrze?), Jacob Burns (?).

Co piszczy w klubowej trawie:
Wisła Kraków była największy rozczarowaniem poprzedniego sezonu!. Po dziesięciu latach istnej supremacji w Polsce, zespół zajął dopiero ośme miejsce. Naprawdę dla fanów "Białej Gwiazdy" poprzedni sezon był istnym koszmarem. Ciągłe zmiany trenerów wprowadzało coraz większy chaos w drużynie. Do tego w zespole była kryzys bo niektóre wyniki były piorunąjce. Nie wspomne, że w rundzie jesiennej Wisła nie potrafiła wygrać nawet jednego meczu!. Na szczęście ten koszmar Wisła ma już za sobą. Zespół przejął największy zwyciesca poprzednich rozgrywek - Maciej Skorża, który odpowiednią renomę wyrobił sobie w Grodzisku Wielkopolski. Trener z tym zespołem sięgnął po podwójną koronę Puchar Polski i Puchar Ekstraklasy. Wydaje się, że właśnie młody Skorża może odbudować potęge Wisły. Nareszcie prezes Cupiał wysupła odpowiednie środki na transfery. Kadra zespołu została odpowiednio wzmocniona piłkarzami pokroju: Kosowski czy Niedzielan. Oczywiście w ostatnim czasie zawodnicy przeżywali większy bądź mniejszy kryzys, ale myślę, że w "Grodzie Kraka" odbudują swoją potęge. Oczywiście martwi strata Błaszczykowskiego i Dolhy, ale w składzie są ich następcy Kosowski i Pawełek. Także powracają do Krakowa młode wilczki: Magiera czy Boguski. Tak wspomniana przez zemnie dwójka zrobiła gigantyczny postęp w porównania do tego co prezentowali jeszcze rok temu. Mam nadzieje, że dostaną odopiwednią szansę od trenera Skorży w nadchodzącym sezonie Orange Ekstraklasy.
Szanse:
Wisła Kraków powinna odbudować swoją potęge w tym sezonie ligowym. Jednak wydaje mi się, że mistrzowską koronę będzie bardzo ciężko odzyskać. Konkurenci w tym sezonie do tytuły są naprawdę silni. Jednak papiery na puchary i jakąś tam szansę na mistrza daje "Białej Gwieździe", miejsce (1-4).

9. Łódzki Klub Sportowy
Miejsce rozgrywania meczów: Łódź Al. Unii na rezerwie Bełchatów
Trener: Wojciech Borecki
Transfery z klubu, do klubu:
Do klubu --> Marcin Klatt (Unia Janikowo), Igor Sypniewski, Woźniczka, Trałka, Dąbrowski, Sikora, Łochowski.
Z klubu <-- Tomasz Hajto (Górnik Zabrze), Adam Marciniak (Górnik Zabrze), Mariusz Magiera (powrót z wypożyczenia do Wisły Kraków), Marius Kiżys (Górnik Zabrze), Sebastian Kęska (Stal Stalowa Wola), Cezary Wilk (powrót do Korony Kielce), Grzegorz Kmiecik (powrót do Wisły Kraków).

Co piszczy w klubowej trawie:
Generalnie, jeśli popatrzymy na to co działo się w Łodzi przez pryzmat ostatnich tygodniu to widzimy, że nie było za dobrze. Pierwszym dużym problemem dla tej drużyny były kwestie stadionu przy Alei Unii w Łodzi. Miasto już rok temu zaczęło budowę nowoczesnej hali sportowej na terenie ŁKS. Przez tą inwestycję klub został bez parkingu, sali konferencyjnej a co najważniejsze bez boisk treningowych. Serial pod tytułem: "Gdzie zagra ŁKS?". Trwał naprawdę długo. Na szczęście dla Łodzian ostatni odcinek tego serial zakończył się happy endem. Wiele wskazuje na to, że ŁKS zagra w Łodzi. Głównie dzięki bardzo udanej walce Daniela Goszczyńskiego i Witolda Skrzydlewskiego (związanego z Widzewem). Obaj panowie na miejskim magistracie wymusili korzystne dla klubu rozwiązania. Trochę nie pokoi jeszcze kwestia masztów oświetleniowych, ale miejmy nadzieję, że będzie tutaj wszystko dobrze. Jeśli chodzi o aspekt sportowy to niestety, ale ten sezon będzie bardzo ciężki dla podopiecznych Wojciecha Boreckiego. Z klubu odeszło wielu dobrych graczy jak choćby Tomasz Hajto, Adam Marciniak, Mariusz Magiera, Marius Kiżys, Cezary Wilk czy Grzegorz Kmiecik. Widać gołym okiem, że ta drużyna aktualnie jest w przebudowie. Pokazują nam to świetnie wyniki spotkań sparingowych. Niestety, ale przegrane (0:4) z Polonią Warszawa czy (0:1) z Podbeskidziem Bielsko-Biała muszą niepokoić mocno fanów ŁKS-u. Obie wspomniane przez zemnie drużyny grają na drugoligowym froncie. Pomimo tego okazały się lepsze od ŁKS-u. Martwi brak konkretnych wzmocnień. Piłkarze, którzy przyszli do klubu są słabi lub też nie sprawdzili się w poprzednich drużynach a o ekscesach Klatta czy Sypniewskiego można już książki pisać. Ciężki sezon czeka tą łódzką jedenastkę.

Szanse:
Wielkim sukcesem dla Łodzian będzie zajęcie bezpiecznego 13 miejsca na koniec sezonu. Jednak miejsce (14-16) nie może nikogo zdziwić.

10. Odra Wodzisław Śląski
Miejsce rozgrywania meczów: Wodzisław Śląski
Trener: Mariusz Kuras
Transfery z klubu, do klubu:
Do klubu --> Paweł Linka (Lech Poznań), Grzegorz Jakosz (Arka Gdynia), Jacek Kuranty (PGE GKS Bełchatów), Bartosz Hinc (PGE GKS Bełchatów), Damian Seweryn (Górnik Zabrze), Arkadiusz Aleksander (Widzew Łódź) i Bartłomiej Socha (Górnik Zabrze).
Z klubu <-- Wojciech Skaba (Legia Warszawa), Marcin Dymkowski (Lech Poznań), Mariusz Muszalik (Groclin Grodzisk), Stanisław Wróbel (Piast Gliwice), Marcin Radzewicz (Jagiellonia Białystok ?), Adam Czerkas (Korona Kielce) i Marcin Chmiest (Arka Gdynia).

Co piszczy w klubowej trawie:
Odra Wodzisław to taka dobrze prosperująca firma na naszym rynku. Tutaj sprzedam Skabę za dobre pieniądze a wezmę Linkę na wypożyczenie. Klub już od dziesięciu lat sprzedaje najlepszych a kadrę zespołu wzmacnia ludźmi za nie wielkie pieniądze. Trzeba przyznać, że póki co ta taktyka przynosi dobre żniwo. Jednak, że wielu obserwatorów zadaje sobie pytania:, Kiedy ciągłe rotacje wpłyną jednak na degradację tej drużyny?. Wiemy, że na pewno nie w tym sezonie w końcu w lidze mamy słabsze drużyny niż Odra. Jednak z tego, co czytałem Odra na razie dość mocno męczy się w spotkaniach towarzyskich. We wszystkich sparingach głównych motywem jest: "chaos, przypadek i brak pomysłu na rozgrywanie akcji". Widać podobnie jak w przypadku ŁKS-u, że piłkarze nie są jeszcze zagrani, ale czy może nas to dziwić. W końcu wyrwanie ze zdrowego organizmu, jakim jest drużyna czterech podstawowych graczy musi boleć w pierwszej fazie sezonu. Dlatego uważam, że wzorem poprzednich rozgrywek Odra będzie miała trudną jesień a udaną wiosnę.

Szanse:
Niestety podobnie jak to miało miejsce w poprzednich sezonach Odra znowu osłabiła się. Co gorsza znowu został zmieniony trener. Po bardzo udanej wiośnie po trenera Jacka Zielińskiego zgłosił się Groclin Grodzisk. Wobec takich wydarzeń klub z Bogumińskiej zatrudnił Mariusza Kurasa, który ostatnie bez powodzenia trenował Pogoń Szczecin i GKS Bełchatów. Obawiam się, że z tym trenerem Odra może za wiele nie zdziałać. Śląsk ma specyficzny klimat. Najlepiej na tym gruncie sprawdzają się trenerzy z tego województwa (vide Ryszard Wieczorek, Jacek Zieliński). Jak dobrze wiemy całe życie Mariusz Kuras był związany ze Szczeciniem. Zobaczymy czy trener Kuras poradzi sobie z nową drużynę w Orange Ekstraklasie. Moim zdaniem po ciężkim sezonie uda zająć się miejsce (11-14).


11. Widzew Łódź
Miejsce rozgrywania meczów: Łódź Al. Piłsudskiego
Trener: Michał Probierz
Transfery z klubu, do klubu:
Do klubu --> Tomasz Lisowski (Górnik Łęczna), Ugo Ukah, Douglas.
Z klubu <-- Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa), Jakub Rzeźniczak (Legia Warszawa), Arkadiusz Aleksander (Odra Wodzisław Śląski), Marcin Nowak (?).

Co piszczy w klubowej trawie:
W ostatnim sezonie drużyna Widzewa Łódź miał jeden cel: "obrona przed spadkiem". Wydaje się, że w tym sezonie może być podobnie. Co prawda zespół wzmocnił się, ale także osłabił. Odejście Wawrzyniaka jest dość istotne, jeśli chodzi o pierwszą jedenastkę. Choć pozyskanie Lisowskiego może wypełnić lukę po Wawrzyniaku. Generalnie dokonane transfery wydają się słuszne i przemyślane. Z jednej strony trener Probierz wzmocnił swoją kadrę po ubytkach. Z drugiej mamy dwa talenty z zagranicy: Ugo Ukah, Douglas. Obaj zawodnicy mogą być zapowiedzią "legii cudzoziemskiej" w Łodzi. Mamy już przecież Josepha Oshadogona czy Stefano Napoleoniego. W każdym razie widać, że budowa "nowego Widzewa" idzie w dobrym kierunku. Kadra zespołu jest wzmacniana potrzebnymi zawodnikami. Także pozyskano nowego możnego sponsora.

Szanse:
Widzew Łódź poprzednim sezonem pokazało, że potrafi zaskoczyć pozytywnie nie jednego przeciwnika. Jednak zabrakło mi w poprzednich rozgrywkach stabilnej formy. Widzew gra niczym wykres sinusoidy. Przez pięć kolejek bardzo udana walka z ligowymi przeciwnikami a potem marazm w kolejnych pięciu. Jeśli w Łodzi uda się ustabilizować formę sportową to wkrótce możemy zobaczyć silny zespół z większymi aspiracjami niż tylko walka o utrzymanie. Na dzień dzisiejszy miejsce (9-13) jest jak najbardziej realne.

12. Górnik Zabrze
Miejsce rozgrywania meczów: Zabrze
Trener: Ryszard Wieczorek
Transfery z klubu, do klubu:
Do klubu --> Tomasz Hajto (ŁKS), Adam Marciniak (ŁKS), Marius Kiżys (ŁKS), Papeckys (Litwa), Marcin Malinowski (Odra Wodzisław), Konrad Gołoś (Wisła Kraków), Jerzy Brzęczek (Austria), Tomasz Zahorski (Górnik Łęczna).
Z klubu <-- Bartłomiej Socha (Odra Wodzisław), Andrzej Bednarz (ŁKS), Jarosław Białek (ŁKS), Adam Giesa.

Co piszczy w klubowej trawie:
Górnik Zabrze najbardziej zyskał po przednim sezonie. Zespół zyskał możnego sponsora - firmę Allianz. Dzięki funduszom z tej korporacji pozyskano kilku uznanych na naszych boiskach graczy, którzy mają stworzyć nową jakoś tej drużyny. Pamiętamy jak w zeszłym sezonie Górnik dzielnie walczył o pozostanie w lidze. W tegorocznych rozgrywkach będzie zdecydowanie inaczej. Pozyskani piłkarze mają nazwiska. Możemy podzielić ich na dwie grupy: "Starzy wyjadacze" tutaj spokojnie możemy zaliczyć Tomasza Hajtę i Jerzego Brzęczka. Druga grupa to "Młode wilczki" do tej kategorii możemy włożyć spokojnie: Marciniaka, Kiżysa, Gołosia czy Zahorskiego. Naprawdę transfery, jakich dokonano w Górniku są imponujące. Wydaje się, że rodzi się nam powoli nowa siła ekstraklasy. W końcu Górnik Zabrze obok Ruch Chorzów jest najbardziej utytułowaną drużyną ekstraklasy. Podopieczni Ryszarda Wieczorka zdobyli, aż czternaście tytułów mistrza Polski. Wydaje się, że dobre czas zaczynają wracać. Mówi się o budowie nowego stadionu, który ma być wizytówka miasta.

Szanse:
Górnik Zabrze w tym sezonie może być wielką niespodzianką ligi. Drużyna została bardzo wzmocniona o uznane nazwiska, które powinny być gwarantem grania o wyższe cele niż tylko obrona przed degradacją. Dużym plusem dla Zabrza było zatrudnienia Ryszarda Wieczorka, który w swojej trenerskiej karierze poprowadził do sukcesów Odrę Wodzisław czy też Koronę Kielce. Górnik powinien zakończyć rozgrywki na miejscu (7-10) co będzie wielkim sukcesem dla tej zasłużonej jedenastki.


13 Ruch Chorzów

Ruch Chorzów powraca na salony ligowe. Jednak po awansie w klubie nie było nawet minuty spokoju. Wszystko przez proces licencyjny, który dość mocno zamącił w przygotowaniach do sezonu. Częściej w prasie i mediach było słychać o tym ile długów ma klub, komu jest winien itd. Między innymi z tych powód PZPN odmówił drużynie występów w ekstraklasie. Jednak determinacja kibiców Ruchu, władz klubowych i miasta nie słabła. Podjęto wiele inicjatyw między innymi: "Wykonaj wspólnych RUCH". Poparcie dla tej akcji płynęło z całej Polski. Wszystko to pozwolił na ponowne rozpatrzenie wniosku o licencję i przyznanie jej "Niebieskim". Ruch Chorzów w zeszłym drugoligowym sezonie był najlepszą ekipą na tym szczeblu rozgrywek. Wówczas drużynę poprowadził do sukcesu Marek Wleciałowski. Jednak tuż po fecie z okazji awans do ekstraklasy zrezygnował z zajmowanego stanowiska. Na jego miejsce został zatrudniony dobrze znany na polskich boiskach - Duszan Radolsky, który ma zagwarantować pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Niestety największym problemem Ruchu są jego długi. Dlatego nie może nas dziwić mała aktywność na rynku transferowym. Pozyskano Brazylijczyka Lilo a także chciano podpisać kontrakty ze słowackimi piłkarzami. Jednak afera z przyznaniem licencji zamazała całkowicie obraz, jeśli chodzi o transfery. Dużą stratą oczywiście jest sprzedanie Piotra Ćwielonga, który miał za sobą bardzo dobre występy w drugiej lidze. Szanse: Ruch Chorzów stać jest na zajęcie bezpiecznego miejsca (11-14). Drużyna pokazała już w spotkaniach sparingowych, że potrafi uzyskać dobre rezultaty. Wystarczy spojrzeć tylko na wygraną (2:1) z Cracovią Kraków czy (0:0) z Odrą Wodzisław Śląski. Dużym plusem może okazać się zatrudnienie Duszana Radolsky'iego, który jest znane ze swojej twardej ręki.

14 Jagiellonia Białystok

Jagiellonia już w sezonie 2005/2006 otarła się o grę w Orange Ekstraklasie. Niestety w spotkaniach barażowych "Jaga" nie poradziła sobie najlepiej i musiała uznać wyższość Arki Gdynia. W ostatnim rozgrywkach drugoligowego szczebla nie było już żadnych złudzeń, jeśli chodzi o grę w ekstraklasie. Klub z Podlasia zajął drugie miejsce w tabeli. Już w najbliższą sobotę kibiców w Białymstoku czeka wielkie święto "Jaga" rozpocznie rozgrywki w ekstraklasie z Polonią Bytom. Będzie to wielki powrót tych drużyn po latach spędzony na boiskach drugiej i trzeciej ligi. Niestety budżet klubu nie pozwolił trenerowi Płatkowi na wzmocnienia, jakich by chciał ten szkoleniowiec. Sam stwierdził, że swoją listę piłkarzy może wyrzucić do kosza. Pewnie tak zrobił, bo pozyskani piłkarze nie są najwyższych lotów. Kupiono Radosława Kałużnego, Dariusza Jareckiego, Dawida Sołdeckiego i Bartłomieja Niedzielę. Trójka z tych wymienionych piłkarzy (Kałużny, Jarecki i Sołdecki) mają spore szanse nawet na występy w pierwszej jedenastce zespołu. Potwierdza to sparing z warszawską Polonią gdzie cała trójka grała w pierwszej jedenastce. Niestety mecz z "Czarnymi Koszulami" był czarną rozpaczą dla trenera Płatka i zawodników, Jagiellonia doznała wysokiej porażki (2:5). Z relacji meczowych wynika, że zespół popełnił bardzo proste błędy, które nawet trampkarzom nie powinni się zdarzać. Zobaczymy jak to wszystko wyjdzie w nowym sezonie ekstraklasy. Na pewno cieszy fakt, że powraca Jagiellonia na należyte jej miejsce, ale czy da rade utrzymać się?. Na pewno będzie o to ciężko. Zespół jest w trakcie przebudowy. Potrafił zremisować choćby z Wisłą Kraków (1:1) by w następnym meczu doznać wysokiej porażki (2:5) z Polonią Warszawa. Widzimy dość istotne wahania formy. Oczywiście są to spotkania sparingowe, ale pokazują one nam, w jakich elementach gry zespół ma nadal problemy. Dlatego warto przyglądać się rywalizacji w meczach o pietruszkę. Szanse: Jagiellonię Białystok stać spokojnie na zajęcie miejsc (11-14). Myślę, że klub będzie bardzo niebezpieczny na własnym stadionie. Wiadomo od dawna, że Jagiellonia ma wspaniałych kibiców, którzy są "12" zawodnikiem w dobrym słowa znaczeniu. Kluczem do uzyskania bezpiecznej pozycji na pewno będą spotkania wyjazdowe. Zobaczymy czy beniaminek na obcym terenie będzie w stanie urwać punkty rywalom.

15 Polonia Bytom

Polonia Bytom okazała się największym wygranym w sezonie 2006/2007!. Nikt przed startem sezonu drugoligowego nie dawał nawet cienia szans tej ekipie na awans a jednak udało się. Pomimo wielu kłopotów finansowych, organizacyjnych klub pokonał konkurentów i zajął wysokie trzecie miejsce w drugiej lidze. Niestety Polonia Bytom będzie najsłabszym zespołem ekstraklasy, ale z największym duchem i sercem na boisku. Po awansie długo czekaliśmy czy Polonia będzie w ogóle mogła zagrać w ekstraklasie?. Wszystko przez stadion, który nie spełnia żadnych norm licencyjnych. Brakuje oświetlenia, dachu, krzesełka, podgrzewanej murawy itd. Wobec tego PZPN poprosił klub o wyznaczenie stadionu spełniającego normy ekstraklasy. Wybór padł najpierw na Rybnik, Opole, Zabrze a stanęło na Chorzowie. Wspólnie z Ruchem w tym sezonie 2007/2008 Polonia Bytom będzie występowała w Chorzowie przy ulicy Cichej. Możliwe, że większą część spotkań zespół rozegra na wyjazdach. Polonia będzie musiała się dostosować do kalendarza Ruchu Chorzów. Jeśli chodzi o aspekt sportowy to drużyna nie straciła żadnego piłkarza z tych grających w drugiej lidze, to trzeba uznać za sukces działaczy. Udało się także pozyskać Jakuba Wierzchowskiego, Arkadiusza Sojkę i Huberta Robaszka. Transfery są bardziej uzupełnieniem składu niż wzmocnieniem. Dlatego uważam, że przed Polonią bardzo ciężki sezon. Wygląda na to, że zespół z Bytomia będzie stać głównie na jedną niespodziankę niż na jakaś większą hossę. Szanse: Niestety kadrowo Polonia Bytom wygląda słabo w porównaniu do wielu innych drużyn w ekstraklasie. Wobec tego miejsce (14-16) nikogo nie może dziwić. Zwłaszcza, że Polonia będzie musiał większość meczów w rundzie jesiennej grać na wyjeździe to na pewno nie pomoże w skutecznej walce o pozostanie w ekstraklasie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Nadnarwianka Pułtusk Strona Główna -> Kosz Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel & Download

Regulamin